W temacie produkcji wideoklipu mamy już niemałe doświadczenie. Do tej pory udało nam się stworzyć sporo klipów dla muzyków z kraju i zagranicy. Zawsze podczas pracy mamy na uwadze 6 rzeczy, które ułatwiają nam działanie na planie teledysku. Dziś po krótce je przedstawimy.
1. Większość ludzi ogląda teledysk dla muzyki
Podczas nagrywania teledysku ważne jest by pamiętać, że widzowie skupiać się będą na muzyce. Oczywiście będą i tacy, którzy docenią wyłącznie film. Pojawi się też grono, które będzie koncentrować się na muzyce i filmie. Dla wielu osób oglądanie teledysku wiążę się po prostu z łatwym sposobem na słuchanie utworu. Dobry teledysk w połączeniu z przeciętnym utworem zyska na uznaniu. Z drugiej strony przeciętny film z dobrym kawałkiem i tak będzie odtwarzany w kółko przez fanów.
Nie oznacza to jednak, że teledysk nie odgrywa znaczącej roli. Służy on w końcu do sprzedaży utworu.
2. Pierwsze 15 sekund
Nigdy nie zakładamy, że ludzie obejrzą wideo od początku do końca. Wystarczy rzucić szybko okiem na YouTube. Wszystkie filmy posiadają miniaturkę, która ma zachęcić do otworzenia filmu. Jeśli już zdecydujemy się na kliknięcie w obrazek to pierwsze 15 sekund zdecyduje o tym czy zostaniemy na dłużej czy od razu wyłączymy film.
3. Zaangażowanie jest kluczowe
Jeśli tworzymy klip, w którym zespół gra „na żywo” ważne jest przygotowanie się na wielekorotne powtórki. Za każdym razem zespół musi na to być gotowy, że kolejny raz musi wyglądać zawsze „świeżo” i energetycznie. Zdajemy sobie sprawę, że łatwiej jest poczuć ten feeling, kiedy rzeczywiście gra się na żywo niż udaje, że się gra. Zespół musi po prostu spiąć się i dać z siebie wszystko.
Z drugiej strony niezależnie jak dobrze to wszystko wygląda, klip nie zagra, jeśli obraz nie odda potencjału zespołu i piosenki. Wszelkie pieniądze mogą pójść na darmo. Dlatego tak ważne dla ekipy jest poznanie stylu muzyki. Pozwoli to na nawiązanie emocjonalnego związku, który zaowocuje podczas pracy nad klipem.
4. Uważaj na historię
Tworząc swój pierwszy film autorski musisz mieć na uwadze, że jest to sztuka wymagającej pewnych umiejętności. Zasadniczo jest to próba opowiedzenia historii bez dialogu. Wszystko co masz do dyspozycji to obraz i muzyka, która ma łączyć z publicznością. Większość tekstów jest trudna do dosłownego zilustrowania. Dlatego ważne jest skupienie się na przekazywanym temacie i emocjach zawartych w utworze.
Ponadto mając nawet dobrego reżysera i obsadę klip może się nie udać. Ważne jest by pomysł skupiał się na kluczowych momentach utworu. Trzeba myśleć nad każdą sceną i zadawać sobie pytanie: co usiłuję osiągnąć tym obrazem? Jeśli starania będą niewystarczające to publiczność szybko straci zainteresowanie klipem.
5. Lokalizacja
Lokalizacja jest ważna w każdym rodzaju filmu, ale w teledyskach odgrywa ona szczególną rolę. Trzeba się zastanowić jaki nastrój chcemy oddać otoczeniem. Nawet jeśli muzyk nie ma przeznaczonego dużego budżetu na swój klip fajną lokacją można ugrać wszystko. To naprawdę dodaje wartości produkcji.
6. Czas na promocję
Kiedy decydujemy się na premierę teledysku musimy się upewnić czy robimy to w odpowiednim czasie i miejscu. Mając gotowy teledysk warto nie wrzucać go od razu do sieci. Musimy dać sobie chwilę na zaplanowanie promocji. Można do tego celu wykorzystać zdjęcia making off lub teaser. Ważne jest by premiera nie odbyła się również przed świętami lub ważnymi wydarzeniami, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że klip zostanie niezauważony.